News

 

NYS Section VThirty Five Teams in 2020

There are currently thirty-five teams that play in the Section. They are divided among four classes that compete for Sectional championships and later, the New York State tournaments.

Generally, schools with 1,060 or more students are in Class A (5 teams). Schools with 765 to 1,059 are in Class B (14 teams), schools with 430 to 764 are in Class C (6 teams) and schools with less than 440 are in Class d (10 teams).

Combined teams are determined by various scales.

 



FL1 Teams

Alphabetic     By Class     By League   BEDS Numbers  
TEAM COACH RECORD LEAGUE
Bloomfield-Honeoye Brandon Trombley 8-9 FL1
Gananda Joe Sidari 6-11 FL1
Geneva Jeff Dunham 14-5 FL1
Marcus Whitman Greg O'Connor 10-8 FL1
Midlakes Ben Clement 11-7 FL1
Mynderse Scott Sciera 9-8 FL1
Newark Matt Groot 3-14 FL1
Pal-Mac Joe Hill 15-4 FL1
Waterloo Matt Morrin 4-13 FL1
Wayne Eric Carlsen 13-5 FL1

GRALL League

Alphabetic     By Class     By League   BEDS Numbers  
TEAM COACH RECORD LEAGUE
Aquinas Pat Olbrich 5-13 GRALL
Bath Ken DiDomineck 6-11 GRALL
Livonia-Avon Don Manard 10-8 GRALL
McQuaid Jesuit Terry Corcoran 11-6 GRALL

INDY League

Alphabetic     By Class     By League   BEDS Numbers  
TEAM COACH RECORD LEAGUE
Batavia-Attica-Notre Dame Trevor Rittersback 0-14 INDY
East United Jim Tillotson & Sean Banks 4-13 INDY
Penn Yan Brian Hobart 14-7 INDY

MC1 League

Alphabetic     By Class     By League   BEDS Numbers  
TEAM COACH RECORD LEAGUE
Fairport Mike Torrelli 18-3 MC1
Greece Storm Andy Hilton 11-6 MC1
Hilton Craig Lepiane 14-5 MC1
Penfield John Schembri 9-9 MC1
Pittsford Andrew Whipple 12-6 MC1
Rush-Henrietta Tom MacMillan 9-8 MC1

MC2 League

Alphabetic     By Class     By League   BEDS Numbers  
TEAM COACH RECORD LEAGUE
Canandaigua Deven York 14-5 MC2
Churchville-Chili Cubby Chalmers 7-10 MC2
Gates Chili Cam Gormel 3-14 MC2
Schroeder Jason Mordaci 8-10 MC2
Thomas Rob Ruller 9-10 MC2
Victor Jim Andre 17-5 MC2

MC3 League

Alphabetic     By Class     By League   BEDS Numbers  
TEAM COACH RECORD LEAGUE
Brighton Donald Benedict 14-4 MC3
Brockport Josh Laskowski 5-12 MC3
Eastridge Matt Kleehammer 3-14 MC3
Honeoye Falls-Lima Jack Beaney 6-12 MC3
Irondequoit Terry Coholan 9-9 MC3
Spencerport Tim Britton 8-10 MC3

 


Teams no longer playing

Avon - Avon combined with Livonia in 2018

Batavia-Attica - In 2014 and 2015 Batavia was merged with Attica.

Bishop Kearney - After an eleven year absence, Bishop Kearney returned to Section Five and played from 2010 to 2013 before dropping the program again due to lack of players.

East Rochester - East Rochester sponsored a team from 2009-2012.

Greece -

Greece Arc_Oly - The Thunder combined with the Lightning in 2018

Greece Ath_Ody - The Thunder combined with the Lightning in 2018

Livonia - Livonia combined with Avon in 2018

19_s5_banner
Quick Looks
Top Three Stories

2019 Season Wrap Up...
Harvest Lacrosse Club Commitments...
Catching Up - July 2019...

Most Recent Games

06/08 - Fairport-6 - Massapequa-10
06/08 - Victor-9 - John Jay-7
06/08 - JD-7 - Shoreham-Wading River-12
06/08 - LaFayette/Onondaga-9 - Briarcliff-8

From the Gallery
  • 2019 CA vs Victor Champs
    Victor vs Canandaigua Championship
  • 2019 Penfield at Greece
    Penfield at Greece

19_USLax Inside

19_CA Bank

19_SweetLax

19_Donations Inside

Image