Tournaments

Section Five History

Pete BurhardtThe Section Five Lacrosse Tournaments began in 1975 when the Webster Thomas Ridgemen defeated Irondequoit 11-6.

In the early years there was only one tournament for all lacrosse teams. In 1987 New York State allowed two classes (A and B) and then in 2000 there were three classes (A, B and C). Starting in 2017 there were four classes (A, B, C and D).

 

YR CL CHAMP OPP SCORE NOTES
2019 A   Fairport   Hilton 9-4
2019 B   Victor   Canandaigua 7-6
2019 C   Geneva   Wayne 10-1
2019 D   Penn Yan   Pal-Mac 10-0 OT
2018 A   Penfield   Fairport 9-8
2018 B   Victor   Thomas 10-9 2 OT
2018 C   Geneva   Wayne 13-2
2018 D   Penn Yan   Aquinas 8-6
2017 A   Pittsford   Fairport 9-5
2017 B   Victor   Canandaigua 13-4
2017 C   Pal-Mac   HFL 16-11
2017 D   Penn Yan   Waterloo 13-6
2016 A   Victor   Pittsford 14-12
2016 B   Thomas   Canandaigua 16-10
2016 C   Penn Yan   Aquinas 9-7
2015 A   Pittsford   Penfield 11-6
2015 B   Victor   Thomas 20-8
2015 C   Penn Yan   Aquinas 12-2
2014 A   Fairport   Pittsford 7-6
2014 B   Victor   Canandaigua 12-8
2014 C   Penn Yan   Pal-Mac 17-5
2013 A   Penfield   Thomas 9-6
2013 B   Canandaigua   Victor 11-10 OT
2013 C   Penn Yan   Geneva 6-1
2012 A   Fairport   Penfield 16-10
2012 B   Irondequoit   Canandaigua 11-9
2012 C   Penn Yan   Livonia 14-6
2011 A   Pittsford   Fairport 8-5
2011 B   Irondequoit   Churchville-Chili 18-8
2011 C   Penn Yan   Bath 12-6
2010 A   Fairport   Pittsford 10-3
2010 B   Irondequoit   Thomas 16-13
2010 C   Aquinas   Penn Yan 16-9
2009 A   Webster Thomas   Fairport 12-11 OT
2009 B   Canandaigua   Irondequoit 17-6
2009 C   Penn Yan   Livonia 10-7
2008 A   Canandaigua   Irondequoit 18-5
2008 B   Geneva   Aquinas 14-13
2008 C   Penn Yan   Livonia 17-5
2007 A   Irondequoit   Webster Schroeder 14-8
2007 B   Geneva   McQuaid Jesuit 18-6
2007 C   Penn Yan   Waterloo 20-3
2006 A   Penfield   Webster Schroeder 12-8
2006 B   Geneva   Brighton 11-3
2006 C   Penn Yan   Waterloo 6-3
2005 A   Canandaigua   Penfield 12-10
2005 B/C   Penn Yan   HFL 5-2 B/C tournament combined HFL was NYS B and Penn Yan was NYS C
2004 A   Canandaigua   Penfield 10-7
2004 B   Brighton   Victor 6-5 OT
2004 C   Penn Yan   Geneva 12-10
2003 A   Webster Schroeder   Canandaigua 14-2
2003 B   Victor   Geneva 10-4
2003 C   Penn Yan   Mynderse 10-0
2002 A   Fairport   Irondequoit 12-4
2002 B   Victor   Newark 12-8
2002 C   Penn Yan   Waterloo 14-4
2001 A   Irondequoit   Webster 8-7
2001 B   Canandaigua   Victor 8-5
2001 C   Penn Yan   Geneva 15-2
2000 A   Penfield   Pittsford 7-3 First year for 3 class tournament
2000 B   Canandaigua   Victor 8-5 First year for 3 class tournament
2000 C   Penn Yan   Geneva 15-1 First year for 3 class tournament
1999 A   Pittsford   Irondequoit 9-8
1999 B   Penn Yan   Mynderse 15-0
1998 A   Fairport   Pittsford 11-10
1998 B   Penn Yan   Waterloo 10-5
1997 A   Irondequoit   Canandaigua 5-4
1997 B   Geneva   Waterloo 15-8
1996 A   Fairport   Irondequoit 6-5
1996 B   Penn Yan   Geneva 11-9 OT
1995 A   Webster   Fairport 9-6
1995 B   Irondequoit   Penn Yan 10-8
1994 A   Pittsford   Fairport 6-5
1994 B   Irondequoit   Penn Yan 14-5
1993 A   Penfield   Fairport 8-6
1993 B   Irondequoit   Brighton 24-7
1992 A   Penfield   Rush-Henrietta 8-6
1992 B   Irondequoit   Penn Yan 14-5
1991 A   Irondequoit   Fairport 6-5
1991 B   Canandaigua   Penn Yan 16-12 OT
1990 A   Irondequoit   Fairport 9-4
1990 B   Geneva   Mynderse 10-4
1989 A   Irondequoit   Penfield 7-6
1989 B   Geneva   Penn Yan 5-3
1988 A   Irondequoit   Rush-Henrietta 8-7
1988 B   Penn Yan   - Only B qualifier
1987 A   Irondequoit   Canandaigua 8-5
1987 B   Penn Yan   - One tournament, but Penn Yan advanced
1986 A   Canandaigua   Fairport 11-8
1985 A   Fairport   Irondequoit 12-7
1984 A   Fairport   Geneva 8-4
1983 A   Rush-Henrietta Roth   Webster 7-5
1982 A   Rush-Henrietta Sperry   Irondequoit 14-11
1981 A   Corning East   Irondequoit 20-9
1980 A   Corning East   Irondequoit 16-9
1979 A   Corning East   Irondequoit 10-7
1978 A   Rush-Henrietta   Corning East 13-2
1977 A   Corning East   Irondequoit 13-9
1976 A   Irondequoit   Corning East 8-7
1975 A   Webster Thomas   Irondequoit 11-6

 

Championship Totals

# Team YEAR of LAST CHAMPIONSHIP
24   Penn Yan    2019 in Class D
16   Irondequoit    2012 in Class B
9   Canandaigua    2013 in Class B
9   Fairport    2019 in Class A
8   Geneva    2019 in Class C
8   Victor    2019 in Class B
6   Penfield    2018 in Class A
5   Pittsford    2017 in Class A
4   Corning East    1981 in Class A
2   Webster Thomas    2009 in Class A
1   Aquinas    2010 in Class C
1   Brighton    2004 in Class B
1   Pal-Mac    2017 in Class C
1   Rush-Henrietta    1978 in Class A
1   Rush-Henrietta Roth    1983 in Class A
1   Rush-Henrietta Sperry    1982 in Class A
1   Thomas    2016 in Class B
1   Webster    1995 in Class A
1   Webster Schroeder    2003 in Class A

 

 

Ha1
   on 08-22-2019
The Information presented on this page has been submitted by a team coach, a team reporter or a SportsFive reporter. If there are errors or missing data, please contact the team's Head Coach.
19_s5_banner
From the Gallery
  • 2019 Wayne at Pal-Mac
    Wayne at Pal-Mac
  • 2019 Thomas at Wayne Part 1
    Thomas at Wayne Part 1

19_USLax Inside

19_CA Bank

19_SweetLax

Image