This article is from the SportsFive Database and has not yet been moved to the BLaxFive Database
 
D&C Announces 2010 All-Greater Rochester Team
 -  The Rochester Democrat and Chronicle announced their 2010 All-Greater Rochester Lacrosse team today. The list features the top sixteen players and another sixty-four honorable mentions were led by Fairport senior attackman, Brendan Saylor who was named "Player of the Year".

  Player Team
Gr
Position Next Up
  Brendan Saylor Fairport
12
Attack U. Md
  Deven Alves Canandaigua
12
Attack UMBC
  Greg Coholan Irondequoit
11
Midfield Sr Year then Virginia (V)
  James Cunningham Fairport
12
Defense Hobart
  Joe Dupra Pittsford
12
Defense Marist
  Austin Gorman Aquinas
12
Attack Robert Morris
  JT Hauck Thomas
11
Midfield Senior Year
  Jack Hinderland Thomas
12
Attack Navy Prep
  Nick King Canandaigua
12
Goalie Penn State
  Ted Knowles Fairport
12
Defense Drexel
  Tom LaCrosse Canandaigua
12
Midfield Penn State
  Mike Messina Aquinas
11
Midfield Sr Year then Syracuse (V)
  Tyler Nash Irondequoit
12
Goalie Undecided
  Marc Pettrone Aquinas
10
Defense Jr Year
  Mike Utz Irondequoit
12
Midfield St. John Fisher
  Jeff Wester Livonia
12
Midfield St. John Fisher
   
   
  Coach Mike Torrelli Fairport
Coach of the Year
   
   

Honorable Mentions: Martin Manilla (Fairport), Cody Consul (Schroeder), James Purpura (Pittsford), Tucker Nelson (Penfield), Andrew Hays (Fairport), TJ Iuppa (Pittsford), Pete Noto (Schroeder), Chris Aycock (Rush-Henrietta), Chris Reed (Fairport), Justin McLiverty (Pittsford), Mike Blood (Schroeder).

Brandon Thomson (Canandaigua), Nick Doktor (Irondequoit), Gannon Osborn (Canandaigua), Kenny Tomeno (Thomas), Matt George (Canandaigua), Adam Fingar (Canandaigua), John Mikel (Irondequoit), Alex Davis (Victor).

Will Mulcahy (Batavia), Brackett Bourne (Brighton), CJ Wool (Brighton), Danny Vyverberg (Greece Ath_Ody), Nick Fischer (Spencerport), Chip Chapman (Batavia), Nick Wolak (Brighton), Steven Cregan (Brighton), Tyler Gorgione (Greece Ath_Ody), Kendrick Heintzelman (Greece Arc_Oly), Max Brauer (Brighton), Dan Pierce (Brighton), David Hill (Brighton), Brandon Cheeseman (Greece Ath_Ody), Andrew Sformo (Spencerport), Theo Hill (Batavia).

Zach Reed (Bath), Mike Crawford (McQuaid Jesuit), Mike Donals (Livonia), Chris Bausch (Livonia), Ryan Williams (McQuaid Jesuit), Nick Rossi (Bath), James Sturnick (McQuaid Jesuit), Jake Bailey (McQuaid Jesuit), Tristan Hudak (Livonia), Tim Wolfer (Bath), Anthony Starnino (Aquinas), Ethan Jamison (Livonia).

Luke Anderson (Bloomfield-Honeoye), Matt Barilla (Midlakes), Will Brennan (Geneva), Mike DeMar (Pal-Mac), Tim Freier (Waterloo), Sean Beaney (Bloomfield-Honeoye), Tyler Brooks-Lambert (Midlakes), Nick Judge (Midlakes), Mike Russell (Pal-Mac), Frank Triana (Geneva), Collin Ayers (Marcus Whitman), Zach Blain (Bloomfield-Honeoye), Jesse Janas (Mynderse), Dan Pufnock (Geneva), Pat Russell (Pal-Mac), Mike Warner (Geneva), Ross Dinan (Geneva).