Rochester D&C Lists Top Players for 2013

-

CumminsThe Rochester Democrat and Chronicle announced their 2013 All-Greater Rochester Lacrosse team today. The list features the top sixteen players and another seventy-six honorable mentions were led by Penfield senior defenseman, Charlie Cummins who was named "Player of the Year". Cummins, who has been on the varsity team since eighth grade, led the team in defensive take-aways with fifty-eight and was third on the team in ground ball production with fifty-eight, behind face-off midfielders Connor Russell and Anthony Mitchell.

Cummins topped off an exciting year with the Patriots as they won their last nine games and won the Class A Sectional Championship before losing to West Genesee in the New York State semifinal round.

 

2013 All-Greater Rochester Top 16
  Player Team
Gr
Position Next Up
  Charlie Cummins Penfield
12
Defenseman Tampa
  Luc Bailey McQuaid Jesuit
12
Defense Ohio State
  Ben Brooks Irondequoit
12
Midfield Mercyhurst
  James Burdette Penn Yan
12
Defense Albany
  Albie DiPasquale Pittsford
12
Attack Syracuse
  Sean Cunningham Geneva
12
Midfield Hobart
  Matt Kaser Spencerport
12
Att/Mid Binghamton
  Jake Giudice Thomas
12
Attack Brockport
  Brandon Maciejewski Penn Yan
11
Goalie Stony Brook Verbal
  Ben Reeves Pal-Mac
11
Attack Hobart verbal
  Dan LaCrosse Canandaigua
12
Att/Mid Colgate
  Ryan Maciejewski Penn Yan
12
Att/Mid Limestone
  Andrew Schoeneck Penfield
12
Att/Mid Bellarmine
  Kevin Vaughn Fairport
12
Midfield Mercyhurst
  Bradley Voigt Penn Yan
11
Attack Syracuse
  Jay Vakiener Fairport
12
Midfield Binghamton
         
  John Schembri Penfield
Coach of the Year
         

Honorable Mentions

Monroe County League (MC1): Justin Bird (Thomas), Sam Dovan (Fairport), John Hill (Thomas), Nick Kimmins (Schroeder), Dan McAvoy (Fairport), Stephen Quinzi (Pittsford), Nick Panara (Pittsford), Cameron Pincus (Pittsford), Steve Ricci (Pittsford), Mitch Standera (Penfield).

Monroe County League (MC2): Zak Bussey (Canandaigua), Sam Byassee (Victor), Joe Eddinger (Canandaigua), Brian Feldman (Canandaigua), Connor Flaherty (Honeoye Falls-Lima), Eli Kenney (Irondequoit), Casey Kopp (Brighton), Danny Pignato (Irondequoit), Joel Roemer (Irondequoit), Alex Shoemaker (Irondequoit).

Monroe County League (MC3): Nick Capone (Greece Arcadia/Olympia), Anthony Coffaro (East Irondequoit Eastridge), Aidan Conolly (Spencerport), Joe Corona (Gates Chili), Ryan Cosgrove (Churchville-Chili), Dylan Dix (Gates Chili), Dylan Frank (Greece Arcadia/Olympia), Dante Giordano (Hilton), Trevor Hodgins (Churchville-Chili), Harald Juergens (Hilton), Brian Mangene (Hilton), Matt Martin (Gates Chili), Anthony Merola (Greece Athena/Odyssey), Casey Pritchard (Gates Chili), Derek Richards (Hilton),Alex Saavedra (Gates Chili), Zac Sapor (Greece Arcadia/Olympia).

Finger Lakes League: Nick Andrews (Geneva), Brody Bentley (Mynderse), Tyler Dancause (Marcus Whitman), Blain Covey (Waterloo), Jarett Duchesneau (Palmyra-Macedon), Eddie Eddington (Geneva), Charlie Eshenour (Waterloo), Nick Fazio (Geneva), Drew Feinberg (Geneva), Kyle Friesner (Gananda), Derek Grillone (Geneva), Dan Hickey (Geneva), Dylan Joy (Gananda), Josh Lennon (Palmyra-Macedon), Matt Miller (Geneva), Stephen Morrell (Palmyra-Macedon), Jesse Singleton (Geneva), Bobby Sollenne (Geneva), Da’Ron Thurston (Newark), Justin Townsend (Wayne), Tim Trickler (Mynderse), Tim Wright (Waterloo).

GRALL: Alex Bianchi (Aquinas), Derek Bishopp (Livonia), Mitchell Fuller (Bath), Jake Gleason (McQuaid), Sean Kidder (Livonia), Mitchell Kinney (Livonia), Billy Lombardi (Aquinas), Jake Merkel (McQuaid), Mike Perotto (Aquinas), Mike Rice (Bath), Jack Simpson (Livonia), Liam Smith (Aquinas), Isaac Swartzman (McQuaid), Dylan Sulzbach (McQuaid), Josh Wester (Livonia).

Independent: Tyler Fales (Batavia), Andrew Pearl (Penn Yan).

 



Ad

Ad

Ad

Ad