Monroe County D-3 Awards - 2010

-

The All Star list is out recognizing the Monroe County League players for the 2010 season. Senior attackmen Brendan Saylor (Fairport) and Jack Hinderland (Thomas), senior goalie Nick King (Canandaigua) and Joe Dupra (Pittsford) were selected as USLAcrosse All Americans. Senior midfielder Gannon Osborn (Canandaigua) and senior LSM James Cunningham (Fairport) were selected by the Monroe County coaches as the 2010 USLacrosse Academic All American.

The Division I player of the Year is Brendan Saylor. The Division II Player of the Year is Jack Hinderland and the Division III Player of the Year is CJ Wool (Brighton).

 

Monroe County 2010 Division 3 Awards
Player Team
Grade
First Team Attack  
Will Mulcahy Batavia
12
Brackett Bourne Brighton
11
C. J. Wool Brighton
11
Danny Vyverberg Greece Thunder
12
Nick Fischer Spencerport
12
     
First Team Midfield  
Chip Chapman Batavia
12
Nick Wolak Brighton
12
Steven Cregan Brighton
11
Tyler Gorgione Greece Thunder
11
Kendrick Heintzelman Greece Lightning
12
Max Brauer Brighton
11
     
First Team Defense  
Dan Pierce Brighton
11
David Hill Brighton
11
Brandon Cheeseman Greece Thunder
12
Andrew Sformo Spencerport
11
     
First Team Goalie  
Theo Hill Batavia
12
     
Special Awards  
USLacrosse All American Brendan Saylor, Fairport, Att
12
USLacrosse All American Nick King, Canandaigua, Goalie
12
USLacrosse All American Joe Dupra, Pittsford, Def
12
USLacrosse All American Jack Hinderland, Thomas, Att
12
Coach of the Year (Div 1) Mike Torrelli, Fairport  
Coach of the Year (Div 2) Rob Ruller, Thomas  
Coach of the Year (Div 3) Mike Gottko, Brighton  
Coach of the Year (Monroe) Rob Ruller, Thomas  
Asst Coach of the Year (Div 1) Eric Carlsen, Fairport  
Asst Coach of the Year (Div 1) Tim Soudan, Fairport  
Asst Coach of the Year (Div 2) Robin Hulme, Canandaigua  
Asst Coach of the Year (Div 3) Jody Rose, Brighton  
Asst Coach of the Year (MC) Eric Carlsen, Fairport  
USLacrosse Man of the Year Randy Garrett, Fairport  
Academic All American Gannon Osborn, Canandaigua, Mid
12
Academic All American James Cunningham, Fairport LSM
12
Player of the Year (D-1) Brendan Saylor, Fairport, Att
12
Player of the Year (D-2) Jack Hinderland, Thomas, Att
12
Player of the Year (D-3) CJ Wool, Brighton
11
     
Second Team  
Player Team
Grade
Attack  
Kurt Minges Brighton
11
Mike Mortillaro Eastridge
11
Matt Keough Greece Thunder
12
Kristian Barbato Spencerport
12
Jordan Michele East Rochester
10
Austin Hintz Spencerport
12
     
Midfield  
Ethan Printy Eastridge
10
Marcus Palvino Spencerport
11
Torin Hudson East Rochester
11
Darnell Rhodes East Rochester
10
Nick Reiss East Rochester
12
Gino Prestigiacomo (M/FO) Greece Thunder
10
     
Defense  
Tyler LePore Greece Thunder
12
Steven Iachetta Spencerport
10
     
Goalie  
TJ Ennis Eastridge
10
Tyler Schweikert Spencerport
10
     
Honorable Mention  
Player Team
Grade
Attack  
Kyle Maniace Batavia
12
Robert Kitchen Greece Lightning
10
David Powlowski Greece Lightning
10
Ray Shalvoy East Rochester
09
Chris Giruzzi Eastridge
10
     
Midfield  
Ben Tribunella Spencerport
10
Seth Miller Spencerport
10
Alex Ballatori Brighton
09
     
Defense  
Brandon Williams Batavia
12
Josh Sweeney Spencerport
12
Sam Rabinowitz Brighton
09
     
Goalie  
Jordan Carey Brighton
11
Liridon Dervisholli East Rochester
10
Zack Rudgers Greece Thunder
11
     

 

Final League Standings
Team
League
1st
2nd
HM
Tot
1. Brighton
12-0
7
1
3
11
2. East Rochester
8-4
0
4
2
6
3. Spencerport
7-5
2
5
3
10
4. Greece Thunder
6-6
3
3
1
7
5. Batavia
6-6
3
0
2
5
6. Eastridge
2-10
0
3
1
4
7. Greece Lightning
1-11
1
0
2
3
TOTAL AWARDS  
16
16
14
46

 

 



Ad

Ad

Ad

Ad