Sectional Tournaments Around The State

- around the stateAll of the other Sections throughout New York State are in the midst of their Class Tournaments. Here are the current line ups:

WESTERN REGION:

 Section 5 

CLASS A Champion Fairport

  winner over #2-Pittsford 10-3

 

CLASS B Champion Irondequoit

  winner over #2-Thomas 16-13wester region

CLASS C Champion Aquinas

  winner over #2-Penn Yan 16-9

 Section 6 

CLASS A Champion Orchard Park
   winner over #2-Clarence 15-5

CLASS B Champion Hamburg
  winner over #2-Amherst 9-1

CLASS C Champion Silver Creek
  over # 1-Eden 17-16

CENTRAL REGION:

 Section 3 

CLASS A Champion West Genesee
  winner over #4-Corcoran 8-3
central region

CLASS B Champion Jamesville-DeWitt
  winner over #3-Auburn 11-8

CLASS C Champion Skaneateles
  winner over #3-Lafayette 18-11

 Section 4 

CLASS A Champion Ithaca
  winner over #2-Binghamton 17-6

CLASS B Champion Corning West
  winner over #2-Union-Endicott 16-3

CLASS C Champion Corning East
  winner over #3-Chenango Valley 11-4 

DOWN STATE REGION:

 Section 1 

CLASS A Champion Lakeland/Panas
  win over 2-Yorktown in ot 8-7

CLASS B Champion John Jay/Cross Rivernys region down state
  winner over 6-Somers 9-6

CLASS C Champion Putnam Valley
  winner over 6-Rye 10-9

 Section 2 

CLASS A Champion Shenendehowa
  winner over #3 Bethlehem in 2ot 6-5

CLASS B Champion  Niskayuna
  winner over Burnt Hills 14-4

CLASS C Champion Glens Falls
  winner over Greenwich 8-6

LONG ISLAND REGION:

 Section 8 

CLASS A Champion Farmingdale
  winner over 2-Massapequa 9-8 long island

CLASS B Champion Garden City
  winner over 1-Wantagh 13-4

CLASS C Champion Manhasset
  winner over 2-Cold Spring Harbor 7-5

 Section 11 

CLASS A - Champion West Islip
  winner over 2-Ward Melville 16-9

CLASS B - Champion Comsewogue
  winner over 2-Hauppauge 9-8

CLASS C - Champion John Glenn-Elwood
  winner over 2-Bayport 11-6

OUT BRACKET SECTIONS:

 Section 9 

CLASS A - Champion Warwick Valley
  winn over Minisink Valley 12-7out brackets

CLASS B - Champion Saugerties
  winner over Wallkill 12-11

CLASS C - Champion Red Hook
  winner over O'Neill 14-4

 Section 10 

NO CLASS A TEAMS

CLASS B Champion - 1-St. Lawrence
  winner over #2 Massena 17-10

CLASS C Champion - 1-Salmon River
  winner over #2 Canton 16-4

 

 



Ad

Ad

Ad

Ad