2018 All Tournament Teams Announced

- The All Tournament Teams for 2018 were announced at each final on Tuesday and Wednesday. The Most Valuable Player in Class A was Jack Cummings (Penfield), in Class C Sam Miller (Geneva), in Class D Connor Fingar (Penn Yan) and in Class B Sam Lambert (Victor). Players were selected on the basis of their performances in the Section Five Tournaments.

East United (Class A) was awarded the Steve Morgan Sportsmanship Awards by the Genesee Valley Lacrosse Officials Association. The Class B team was Canandaigua, in Class C it was HF-L and in Class D it was Penn Yan

2018 All Tournament Team

Class A

Player Team Position Grade
Brennan Maloney Fairport Attack
12
Ryan Dumont Pittsford Attack
11
Spencer Bell Fairport Attack
12
Joey Barboza Penfield Attack
12
Klay Stuver Fairport Midfield
10
Jack Joyce Penfield Midfield
12
Jacob Krause Fairport Defense
12
Ryan Makowski Greece Storm LSM
11
William Fell Penfield Defense
12
Travis Wagner Penfield Goalie
10
Jack Cummings Penfield MVP Midfield
12

2018 All Tournament Team

Class B

Camden Hay Victor Attack
10
Trevor Ford Thomas Attack
12
Matt Hill Thomas Midfield
12
James Merkley McQuaid Midfield
10
AL Florio Schroeder Midfield
12
Alexander Mabbett Victor Midfield
12
Nick Mabe Thomas Midfield
12
Sutton Boland  Victor Defense
11
Gunnar Hausknecht Thomas Defense
12
Chayse Ierlan  Victor Goalie
12
Sam Lambert Victor MVP (Attack) 12

2018 All Tournament Team

Class C

Zach Boyatzies Wayne Attack
10
Parker Casselman Newark Attack
12
Dugan Doeblin Geneva Attack
10
John Reagan Wayne M/A
10
Blake Knifley Geneva Midfield
12
Nick Askin Geneva Midfield
09
Henry Millard HF-L Defense
12
Jonathan Graziose Wayne Defense
11
Jagger Kerr Geneva Defense
10
Jacob Drennen Geneva Goalie
12
Sam Miller Geneva MVP (Midfield)
11

2018 All Tournament Team

Class D

Eli Chalmers Aquinas Attack
11
Jonathan Deats Bath Attack
12
Colton Smith Penn Yan Attack
10
Ayden Mowry Penn Yan M/A
09
Jake Rapp Gananda Attack
10
Casey Hochheimer Aquinas Midfield
12
Sebastian Gimeli Aquinas Midfield F/O
12
Dakota Miller Penn Yan Defense
12
Peter Chinelly Aquinas Goalie 
12
Jeff Kinyoun Penn Yan Goalie
10
Conner Fingar Penn Yan MVP (Midfield)  11
 
Genesee Valley Lacrosse Officials Association
Steven R. Morgan Sportsmanship Award
East United (Class A)
Canandaigua (Class B)
Honeoye Falls-Lima High School (Class C)
Penn Yan (Class D)
 

 



Ad

Ad

Ad

Ad